Narodowe Czytanie

       Jedenasta edycja Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka. Wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza odbyło się 3 września 2022 roku w Ogrodzie Saskim, o godzinie 12:00 oraz w setkach miejsc w całej Polsce i na świecie.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.”

Prezydent RP Andrzej Duda.

“Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważany jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistość i dawały moralne przesłanie.

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. Czy myśl romantyczna wpływa na współczesnego człowieka? Czy nas porusza i skłania do refleksji? Na te pytania odpowiemy sobie po publicznym odczytaniu „Ballad i Romansów” podczas jedenastej edycji Narodowego Czytania. Organizatorzy wydarzenia wierzą, że wspólne czytanie utworów pozwoli na wydobycie uroku poezji i ocalenie ponadczasowość przesłania w niej zawartego.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Biblioteka Publiczna G, i M. Odolanów od początku akcji organizuje wydarzenie, które odbywa się corocznie w  kościele poewangelickim. Biorą w nim udział bibliotekarze, nauczyciele i uczniowie zaproszeni przez panią dyrektor biblioteki Małgorzata Jędrzejak oraz dyrekcja, polonistki i bibliotekarki oraz uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła ll i gen. Kazimierza Glabisza w Odolanowie.

Zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel (autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), „Balladynę” Juliusza Słowackiego i „Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.