LATO Z HELEM

W dniach 13-17 maja 2019r. odbyła się w naszej szkole XI wystawa interaktywna „Ziemia Nasza Planeta”. W tym roku zrealizowane przez siebie projekty prezentowali uczniowie klas siódmych. Wystawa to 20 prezentacji i doświadczeń  przygotowana przez 60-siątkę uczniów. Większość młodzieży pogłębiała wiedzę z zakresu fizyki, ale także biologii, chemii, historii i geografii.

     Uczestnicy projektów pracowali pod kierunkiem nauczycieli: mgr Jolanty Lis, mgr Anety Stybaniewicz, mgr Marty Kolińskiej, mgr Anny Pigłas, mgr Franciszka Jasik oraz koordynatora wystawy mgr Małgorzaty Trybuły i pracowników Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu Zakładu Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie . Wystawa jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem i odwiedziło ją w ciągu tygodnia ponad 1000 osób. Największe zainteresowanie przyciągało stanowisko z robotyki. Każdy z siedmiu robotów został w pełni zbudowany i zaprogramowany w dedykowanym środowisku programistycznym przez czwórkę uczniów. Zbudowanie każdego zajęło im od 8 godzin do nawet kilku dni. Większość modeli miała możliwość poruszania się za pomocą pilota, podnoszenia i przepychania rzeczy. Każdy zwiedzający miał okazję takiego robota dokładnie obejrzeć i nim sterować.

    Najbardziej zaawansowanym robotem na wystawie był Mincb3r który układał kostkę Rubika w ok 80s. Składa się on z trzech silników które obracają kostkę, czujnika ruchu wykrywającego kostkę na platformie oraz czujnika kolorów RGB którego zadaniem było skanowanie każdej całej kostki.

            W zakończeniu podsumowującym XI Interaktywną Wystawę uczestniczyli: Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Janusz Szustkiewicz, dyrektor Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu prof. dr hab. Zbigniew Trybuła, jego zastępca dr hab. Bartłomiej Andrzejewski prof. IFM PAN, dyrektor Zespołu Szkół w Odolanowie Rafał Paterek, jego zastępca Renata Fertun, Prezes Krio-Serwis Jerzy Śmigiel, Burmistrza Gminy i Miasta Odolanów reprezentowała skarbnik Beata Gościniak i Elżbieta Prusiewicz-Sajnaj. W podsumowaniu Wystawy uczestniczyli także: dyrektor Odolanowskiego Domu Kultury Janusz Lizurej, kierownik CUG Marcin Stryjak, dyrektor Biblioteki Publicznej Małgorzata Jędrzejak, kierownik Zakładu Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie dr hab. Wojciech Kempiński prof. IFM PAN, przedstawicielka Komitetu Rodzicielskiego Zespołu Szkół w Odolanowie Marta Ratajek, były dyrektor Gimnazjum w Odolanowie Henryk Sztukowski. Wszystko nagrywał i rejestrował dyrektor Radia Odolanów i iTV24 pan Jan Grzona. W tym roku XI Wystawa budziła duże zainteresowanie mediów we wtorek 14 maja na żywo były trzy wejścia w TV3 w programie Witaj Wielkopolsko, w środę było kolejne nagranie. Informacja pojawiła się w Teleexpresie Extra i czwartek odwiedziła nas regionalna telewizja Pro-art., która nad naszymi imprezami patronat medialny roztacza od lat i jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni.