Akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022 „Wszystkie śmieci są nasze!”

 W dniu 16.09.2022r. uczniowie klas 4a, 4b, 4c, 5a, 5b, 5c, 6a,6b, 6c Zespołu Szkół
w Odolanowie wraz z Nauczycielami brali udział w akcji Sprzątania Świata. Uczniowie
i Nauczyciele sprzątali teren wokół szkoły, boisko sportowe, oraz pobliskie ulice, aby dać dobry przykład mieszkańcom – bardzo szybko zapełniliśmy worki butelkami i puszkami po napojach, niedopałkami papierosów, foliowymi reklamówkami i całą masą innych śmieci, które powinny znaleźć się na wysypiskach śmieci.

       Akcja „Sprzątanie Świata” (Clean Up the World) została wymyślona w 1989 roku w Australii przez biznesmena i żeglarza Iana Kiernana, który bardzo chciał poprawić stan Zatoki Sydnejskiej, nad którą mieszkał. W tym celu udało mu się zmobilizować 40 tys. osób, które pracowały społecznie nad oczyszczaniem zatoki z całych ton plastikowych śmieci, butelek a nawet wraków samochodów.

Do Polski akcja sprzątania świata trafiła za sprawą mieszkającej w Australii pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz w 1993 roku, gdzie jej koordynacją od lat zajmuje się Fundacja „Nasza Ziemia”. Tegoroczna akcja pod hasłem „ Wszystkie śmieci są nasze!” jest 29-tą tego typu akcją w Polsce.

Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że problemem ekologicznym nie jest papierek czy butelka wyrzucona na trawnik. Prawdziwym problemem są tysiące kilogramów śmieci codziennie produkowanych w naszych domach. Rozwiązaniem problemu odpadów nie powinna być coroczna zbiórka śmieci, lecz zmiana w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów, unikaniu odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu.

Agnieszka Wojciechowska-Gertig

Agnieszka Sacher