VII Dzień Dawcy Szpiku Kostnego i Honorowego Krwiodawstwa w Odolanowie

  18 września 2021r. w nieco deszczowy sobotni dzień odbył się w Zagrodzie przy Bramie 600-lecia w Odolanowie  VII już  Dzień Dawcy Szpiku Kostnego i Honorowego Krwiodawcy. Początkowo można było oddać krew w ambulansie, po 2 latach chętnych do ratowania ludzkiego życia było tak dużo, że zdecydowaliśmy się na pobór krwi stacjonarny W zależności od roku   zarejestrowanych jest od 40-60 osób . W ciągu  sześciu lat zebrano ponad 100 litrów tego cennego leku. W tym roku zarejestrowanych było 49 osób, zebraliśmy ponad 18 litrów krwi.

Stałym punktem jest możliwość zmierzenia sobie ciśnienia, dzięki uprzejmości pań :Alicji Bothur i Grażyny Małuszek. 

Całej akcji towarzyszy niezwykła atmosfera, którą tworzą dzieci, młodzież oraz dorośli. Można podziwiać występy taneczne zarówno najmłodszych z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Odolanowie, Przedszkola z Nabyszyc jak i wokalne młodzieży ze Szkoły Podstawowej w  Świecy Szkoły Podstawowej w Odolanowie, przygotowanych przez p. Aleksandrę Walkow.    

Dodatkową atrakcją, oprócz baloników, koszulek, odblasków rozdanych dzieciom dzięki uprzejmości p. Rafała Walkowa- radnego powiatowego i kącika plastycznego, były także pokazy  Straży Pożarnej z Odolanowa, a w tradycję wpisał się już taniec belgijski, przy którym bawią się także dorośli.

Organizatorami , jak co roku,  są cztery szkoły: Szkoła Podstawowa w Nabyszycach,  Szkoła Podstawowa w Odolanowie, Szkoła Podstawowa w Świecy,   Branżowa Szkoła I Stopnia w Odolanowie  , Klub Honorowych Dawców Krwi w Odolanowie oraz nasza absolwentka: Grażyna Stasik  

 Dziękujemy szczególnie tym, którzy znaleźli czas i oddali krew, zrejestrowali się jako dawcy szpiku kostnego oraz osobom wspierającym naszą akcję. Byli to m.in.: Urszula i Roman Prokop ,Palarnia Kawy „WOSEBA”, GS w Odolanowie, Urząd Gminy i Miasta Odolanów, Telewizja Internetowa p. Jana Grzony, Barbara, Ewa i Roman Marcinkowscy, , Adam Ćwiertniak, Natalia i Przemysław Jurek, Piotr :Leja, Stowarzyszenie Miłośników Przyrody, Kultury, Aktywnego Wypoczynku, Pomocy Niepełnosprawnym „ Razem Raźniej”, Rada Rodziców przy  Szkole Podstawowej w Odolanowie i Świecy, Halina Banaś SP Nabyszyce, wolontariusze oraz wielu, którzy pragnęli pozostać anonimowi.

Dziękując wszystkim za życzliwość, dobre serce, uśmiech, a przede wszystkim stworzenie szansy, tym dla których krew to jedyna szansa na przeżycie, już teraz zapraszamy za rok w trzecią sobotę września na Bramę 600-lecia w Odolanowie.

  1.                                                                                           K. Ostrowska